Video pro neslyšící

1) ZNAKOKNIHY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Webová stránka znakokniha.cz

Knihovna vydává již od roku 2002 zvukové knihy pro nevidomé děti a mládež. Stejnou službu chtěla nabídnout i neslyšícím uživatelům, kterým se i jinak dlouhodobě věnuje, pořádá přednášky tlumočené do znakového jazyka i kurzy znakového jazyka pro veřejnost.

V roce 2017 jsme oslovili odborníka na tvorbu hybridních knih Petra Hladíka, kameramana Jana Myšáka a překladatele do českého znakového jazyka Karla Redlicha. Podařilo se sestavit tým odborníků, který byl od prvního okamžiku projektem velmi zaujatý a svého úkolu se zhostil úžasně.

Vznikla první webová prezentace, kterou jsme pojmenovali „znakokniha“.  Souhlas s užitím své knihy nám dala Lucie Seifertová. Neslyšící si tak mohli, prostřednictvím znakového jazyka, poprvé přečíst knihu Český ráj a jeho tajemství.

Pro zpracování druhé znakoknihy jsme vybrali knihu Pavla Čecha O zahradě. I on knihovně velmi vstřícně nabídl spolupráci a z výsledku měl stejnou radost jako tvůrčí tým a knihovna.  

V roce 2019 byla po poradě se ZŠ a MŠ logopedickou Liberec vybrána a zpracována kniha autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské.  Dosud nejnáročnější počin, jehož výsledek se už blíží hybridní knize. Určena je nejen pro zpestření volných chvil dětem, žákům a studentům se sluchovým postižením, ale i dospělým, kteří tak budou moci nahlédnout do studnice příběhů českých dějin. Znakokniha bude využívána i jako učební pomůcka v hodinách dějepisu a jako studijní materiál pro studenty a zájemce o český znakový jazyk a jeho překladatele. Neměla by chybět v rodinách se sluchovým postižením a ve všech zařízeních, která mohou novou znakoknihu nabízet a využívat. Tři kapitoly z této knihy převedly do znakového jazyka a přetlumočily čtyři překladatelky Lucie Sedláčková Půlpánová, Veronika Skohoutilová, Lucie Štefková a Anna Pankrácová.

Projekt od začátku finančně podporuje Ministerstvo kultury a statutární město Liberec. Vážíme si toho, že všechny znakoknihy mohly být slavnostně pokřtěny v obřadní síni liberecké radnice.

 

2) VIDEOPRŮVODCE KNIHOVNOU

 

 

PŘIHLÁŠENÍ DO KNIHOVNY

PRVNÍ VÝPŮJČKA

 

OBJEDNÁVKA ZE SKLADU

 

MEZIKNIHOVNÍ VÝPŮJČKA

 

POČÍTAČ S KAMEROU SKYPE

 

 
PARKOVÁNÍ V KNIHOVNĚ

 

 

3) POZVÁNKY

Momentálně se nekoná žádná akce.

 

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj